Warning: Trying to access array offset on null in /home/francisz/domains/franciszkanie.bytom.pl/public_html/wp-content/themes/anima/includes/loop.php on line 298

Nasza parafia i dom zakonny utrzymują się wyłącznie z ofiarności parafian, sympatyków i gości. Nie mamy żadnych przychodów z działalności gospodarczej (jak np. wynajem nieruchomości, usługi cmentarne itd.). Wszystko zatem – finansować możemy wyłącznie dzięki Waszej ofiarności.
Parafia, jak również dom zakonny, nie są zadłużone, jednak nie dysponują też znacznymi oszczędnościami.

Wsparcie finansowe jest niezbędne dla funkcjonowania parafii i domu zakonnego. Jego podstawową formą są ofiary składane w czasie niedzielnej Mszy św. (tzw. kolekta) oraz ofiary składane przy okazji zamawiania intencji Mszy i przy sprawowaniu sakramentów i sakramentaliów. Mało wykorzystywaną formą są wpłaty na konto domu zakonnego – darowizny na cele kultu religijnego, które można odpisać od dochodu. 


Przelew tradycyjny:
Numer konta: 93 1500 1139 1211 3001 8788 0000
Nazwa banku: Santander Bank Polska S.A.
Nasze dane: Zakon Braci Mniejszych Dom Zakonny w Bytomiu
Plac Klasztorny 5, 41-902 BYTOM

Dane do przelewu zagranicznego:
IBAN: PL93 1500 1139 1211 3001 8788 0000
Swift: WBKPPLPP

Na konto zamiast do koszyczka?

Jakkolwiek tradycyjny sposób przekazywania wsparcia finansowego – do koszyczka – ma ten plus, że dobrze wyraża ofiarę wierzącego z Ofiarą Chrystusa w czasie Eucharystii, warto rozważyć, czy nie przekazywać wsparcia parafii i domowi zakonnemu za pomocą przelewu – darowizny na cele kultu religijnego. Ma to kilka zalet:

  • nie trzeba pamiętać o noszeniu drobnych do kościoła;
  • można złożyć stałe zlecenie na przelew określonej kwoty – wtedy w ogóle o sprawie nie trzeba pamiętać…;
  • kwotę przelewaną jako darowizna „na cele kultu religijnego” można przy składaniu PIT odliczyć od dochodu (na podstawie potwierdzenia przelewu, bez żadnych dodatkowych dokumentów poza PIT-O) do wysokości 6% dochodu. Rozwiązanie to zalecamy zwłaszcza osobom, które na rzecz parafii przekazują większe kwoty (regularnie lub jednorazowo). Więcej na temat odliczenia tutaj.
  • duszpasterze mają sygnał, że pewna kwota w dochodach parafii i domu zakonnego jest stała, nie podlega wahaniom sezonowym itd., co ułatwia planowanie wydatków; 
  • własną parafię i nasz dom zakonny wspiera się pomimo wyjazdów na weekendy, wakacje itd. – wtedy, gdy ze względu na losowe okoliczności jest się w innym kościele na Eucharystii.

Przeczytaj także: